NATURAL INSPIRATIONS COLLECTION
Free Shipping
Part Number
: 851840-14LD
Brand
: Fine Art Handcrafted Lighting
Collection
: Natural Inspirations
Category
: Drop Lights
Style
: Modern - Traditional
Finish
: Silver
Interior/Exterior
: Indoor
Width (inches)
: 4.5
Maximum Overall Height
Shape
: Round
Canopy
: .5" X 1.4" D
Item Weight (lbs.)
: 5
Safety Rating
: Meets Applicable UL Standards for Indoor Dry Location
ADA
: No
UPC
Bulb Quantity
: 1
Bulb Type
: G4 LED, 4W, Included/Dedicated LED
Bulb Wattage
: 4
Total Wattage
: 4
Lamp Included
: Yes
Color Temperature
: 2700
Lumens
: 120
Additional Note
: Designer: Fine Art Handcrafted Lighting
Country Of Origin
: United States
Availability
: Contact us for Availability
Partner
Master glass artisans blend quartz with other minerals to create Clear Quartz glass drop pendant with platinized silver leaf canopy. Also available in gold-toned silver leaf with choice of additional crystal glass options.Does not include transformer. Remote transformers to be provided by installer. This item is a "UL recognized" component to be used in a custom installation. For 220V, item is configured with halogen G4 bulb(s).